Kolejna porcja wiedzy o początkach przygody z szyciem dotyczy decyzji o zakupie nowej maszyny do szycia.
Zanim staniesz przed decyzją kupna nowej maszyny do szycia zapoznaj się z moim poprzednim wpisem. Gdy żadne z wypisanych tam rozwiązań nie da się w Twoim wypadku zrealizować wróć do czytania tego artykułu.

Która maszyna będzie najlepsza?
Zanim dojdę do sedna musimy sobie wyjaśnić jedną istotną sprawę.
Ja nie polecę Ci żadnej konkretnej firmy i żadnego konkretnego modelu maszyny do szycia ponieważ na rynku jest ich bardzo dużo. A ja rzecz jasna nie wypróbowałam każdej, tylko wtedy moja opinia mogłaby być subiektywna i przydatna.
Moim zadaniem, jakie sama sobie wyznaczyłam jest odrobinkę wyjaśnić Ci jak poruszać się w gąszczu maszynowym i co tak naprawdę do szycia jest potrzebne, a co mogłoby być zbędne.
Maszyny możemy pogrupować na różne sposoby.
Pierwszy z nich to rozróżnienie na maszyny domowe i przemysłowe. O tych drugich nie będziemy pisać (ehhh…), ponieważ nadal pozostają w sferze moich marzeń. Po pierwsze cena, po drugie wielkość (montowane w specjalny stół). Ale ta szybkość, łatwość i cichość pracy…. Skupimy się zatem na maszynach domowych.
Maszyny domowe dzielimy na mechaniczne i komputerowe.
Czym różnią się maszyny komputerowe od mechanicznych?
Te pierwsze mają wbudowany wyświetlacz i tam pokazują nam cyferki, literki (ściegi i ich długości), ale bardziej rozbudowane mogą nam również sugerować jaką stopkę użyć do wybranego ściegu. Poza wyświetlaczem posiadają więcej funkcji niż maszyny mechaniczne.
Mają już wbudowaną pamięć, mogą zapamiętać zapisane przez Ciebie ustawienia konkretnych ściegów lub wzorów nawet po wyłączeniu maszyny.
Ich atut to przede wszystkim uproszczenie pracy podczas szycia. Niejednokrotnie ogromna ilość ściegów, ścieg z alfabetem, pozycjonowanie igły (wybieramy sobie opcję że zawsze po
zatrzymaniu maszyny igła ma zostać wbita w materiał, albo ma zostać w górze) automatyczne ryglowanie, automatyczne obcinanie nici, ustawianie prędkości szycia.
Taka maszyna jest świetnym wyborem dla kogoś kto już szyje, a do tego jest w stanie poświęcić większą ilość pieniędzy na jej zakup.
Maszyny mechaniczne.
One również mają swój podział. Różnią się tak zwanym chwytaczem. Maszyny z chwytaczem rotacyjnym i maszyny z chwytaczem wahadłowym (patrz zdjęcie poniżej). Te z chwytaczem rotacyjnym są znacznie cichsze i łatwiej w nich umieścić szpulkę z dolną nicią, widać również podczas szycia ile nici mamy jeszcze na szpulce.

Lecz jeśli ktoś chce zakosztować tego jak szyło się od lat, wybierze tę z chwytaczem wahadłowym, tak jak szyły nasze mamy, babki, ciotki, by poczuć tę moc i tradycję. To właśnie ten rodzaj maszyny wymyślił i opatentował inżynier i nasz mistrz Isaac Merritt Singer, tak tak, produkowane do dziś maszyny Singer to nie zbieżność nazw (choć jakość już nie ta, oj nie ta).
Co powinna posiadać Twoja pierwsza maszyna do szycia?
Przede wszystkim ścieg prosty i zygzak, przyda się także ścieg elastyczny ( do dzianin).
Możliwość ustawienia szerokości i długości ściegu. Regulowanie docisku stopki, regulowanie naprężenia nici. Przycisk do szycia wstecz ( tak zwane ryglowanie czyli zabezpieczanie ściegu przed pruciem).

Ponad to zwróć uwagę na to by w zestawie wraz z maszyną było: kilka pustych szpulek, pędzelek do czyszczenia mechanizmów w maszynie, olej lub smar (nie wielka ilość w małym dozowniku), śrubokręcik, zapasowe igły, prujka ( nie, nie obejdziesz się bez niej 😉 ) i ewentualnie dodatkowe stopki.
Tak na koniec chciałam jeszcze dodać ciekawostkę, nie bój się Silvercresta z Lidla (nie to nie jest reklama sponsorowana, nie dostałam od nich nic za darmo 😀 ). Mam ją, używam roboczo w domu i jeszcze się nie zepsuła, a szyłam na niej już nawet skórę (moja druga maszyna komputerowa „wysypała by się” na takim szyciu na bank). A co ważne nie wymaga na początek dużych nakładów finansowych. Więc jeśli zastanawiasz się nad maszyną z ten niższej półki cenowej weź pod uwagę również i tę maszynę. Ja polecam :).
Proszę Cię nie wybieraj może jednak marek „xyz”dziwnych i tanich” tylko kieruj się opiniami użytkowników i szukaj tych bardziej znanych (Janome, Brother, Toyota, Juki, Elna, Husqvarna), łatwiej będziesz miała też z serwisem.
Zapraszam Cię na moje kursy szycia na maszynie on-line oraz stacjonarne warsztaty szycia na maszynie dla początkujących.
Zapraszam do wspólnej przygody z maszyną do szycia.
Aga