Mały zajączek krok po kroku

zajaczek-krok02
zajaczek-materialy
zajaczek1

Cześć!

Skoro tu jesteś to zapewne chcesz wraz ze mną stworzyć coś ładnego. 🙂 Przygotowałam dla Ciebie szczegółową instrukcję wraz ze zdjęciami jak krok po kroku uszyć małego zajączka. Starałam się, by każde zdjęcie i opis były dla Ciebie jasne i nie stanowiły problemu w przejściu do kolejnego kroku.

No to co? Możemy zaczynać? To do dzieła! 🙂

Ach byłabym zapomniała, koniecznie podziel się z nami zdjęciem swojego gotowego zajączka na naszej szyciowej grupie!

10
Zaczynamy!

Zacznijmy od przygotowania wszystkiego, co będzie Ci potrzebne:

  1. Nożyczki – niby sprawa jasna, ale dopilnuj by były na tyle ostre, aby mogły bez oporu ciąć materiał. Zobaczysz na zdjęciach, że ja używam jeszcze nożyczek zygzakowych, one są po to, by materiał nie strzępił się i lepiej się układał po przełożeniu na prawą stronę, ale równie dobrze poradzisz sobie bez nich.
  2. Igła z nitką, a dla bardziej zaawansowanych maszyna do szycia. Maszyną będzie zdecydowanie szybciej.
  3. Papier – potrzebny do odrysowania wzoru.
  4. Kredka, lub cokolwiek innego czym dasz radę narysować po materiale tak, aby nie przebiło się na prawą stronę, nawet zwykły ołówek powinien sobie poradzić.
  5. Materiał – najważniejszy, bez niego nic nie zrobimy. Odmierz sobie dwa kawałki: 17x11cm na brzuszek i 25x9cm na uszy. Wybierając inne niż ja wymiary musisz wziąć to pod uwagę również przy zużyciu materiału.
  6. Kulka silikonowa, wata, może być również wypełnienie z rozprutej poduszki. Ale myślę sobie, że jeśli chcesz to cały może także być wypełniony ryżem.
  7. Ryż – sypiemy go troszkę na spód zajączka po to, aby móc go potem postawić, dzięki czemu nie będzie się przewracał.
  8. Farba do tkanin (może być również farba akrylowa) i mały pędzelek, albo po prostu pisak do tkanin. Możecie spróbować również cieniutkim markerem, takim cienkopisem permanentnym(do podpisywania płyt), gruby niestety rozlewa się po materiale. Jeśli lubicie wyszywać, można mu zrobić mordkę igłą i muliną.
  9. Żelazko – przyda się, ale poradzimy sobie też bez niego, będzie miał wtedy mniej zacne uszy:).
  10. Metr, wystarczy również zwyczajna linijka :).

zajaczek-materialy

Jeśli chcesz możesz uszyć go ręcznie 🙂 zaraz zobaczycie wzór oraz ściągawkę ze ściegami jakimi możesz zszyć ręcznie zajączka. Zdecydowanie polecam środkowy ścieg – za igłą – jeśli będziesz szyć dość gęsto poradzisz sobie bez żadnych problemów.

Możesz pobrać wzór gotowy do wydruku. Może to być dla Ciebie tylko wzór poglądowy, bo wielkość zajączka zależy tylko od Ciebie.


tutaj pobierz wzór do wydruku


zajaczek-sciegi


zajaczek-wymiary

No to jedziemy!

zajaczek-krok01

Wytnij wzór i kawałki materiału.


zajaczek-krok02


zajaczek-krok03

Odrysuj tak jak widzisz na powyższych zdjęciach, robimy to po lewej stronie materiału.


zajaczek-krok04


zajaczek-krok05


zajaczek-krok06


zajaczek-krok07

Zszyj dokładnie po liniach najpierw uszy.

zajaczek-krok08
zajaczek-krok09

Wytnij uszy, nie za blisko szwu, tak aby nic się nie popruło. Tak jak pisałam na początku – ja zazwyczaj do tego używam nożyczek zygzakowych, ale jak widzisz zwykłe też dają radę.


zajaczek-krok10


zajaczek-krok11


zajaczek-krok12


zajaczek-krok13

Przełóż uszy na prawą stronę. Ponieważ są niewielkie pomóż sobie ołówkiem, albo pędzelkiem na przykład. Wkładaj ołówek do ucha od tej zaszytej strony. Przyjrzyj się dokładnie dwóm pierwszym zdjęciom. Zawsze zaczynaj od wierzchołka (dokładnie tak jak na pierwszym zdjęciu), nie baw się w przekładanie od strony dziurki, da się, ale po co się męczyć :).


zajaczek-krok14


zajaczek-krok15

W tym momencie przyda się żelazko. Uszy dużo lepiej prezentują się wyprasowane.


zajaczek-krok16


zajaczek-krok17

Teraz odrobinkę bardziej skomplikowana rzecz. Żeby uszka dobrze się układały, należy zszyć im końcówki, które będą wszyte w główkę/brzuszek. Można je zgiąć zwyczajnie na pół i przeszyć kilkakrotnie na owijkę, bez wiązania żadnych węzełków. Ale ja bardziej polecam oba boczki złożyć do środka (pokażę Wam to zgięcie na przykładzie kartki- zdjęcie poniżej) i wtedy zszyć na owijkę bez węzełków kilka razy.

zajaczek-krok17a
zajaczek-krok17b

zajaczek-krok19


zajaczek-krok20

zajaczek-krok21
zajaczek-krok22

Połowę roboty masz już za sobą :). Czas na zszycie brzuszka z uszami. Na odrysowanym brzuszku zaznaczcie sobie początek i koniec szycia (to takie dwie kreseczki na trzecim zdjęciu) tak aby się nie rozpędzić i nie zaszyć go dookoła. Ta dziurka musi być w tym miejscu w którym widzicie ją na moim zdjęciu, nie może być na górze, bo tam wszywamy uszy, nie może być też na dole, bo nie moglibyśmy wsypać ryżu.

Teraz bardzo ważna i dokładna sprawa – ułożenie uszu do wszycia. Żeby ładnie sterczały na dwie strony musisz je skrzyżować tak jak pokazałam na pierwszym zdjęciu. Podczas zszywania dokładnie pilnuj, by uszy nie weszły w szew po bokach brzuszka, mają być wszyte tylko w tym najwęższym miejscu gdzie je zaginaliśmy.

Na początku i na końcu zszywania koniecznie zarygluj/wzmocnij szew. To znaczy przeszyjcie tam i z powrotem niewielki kawałek, tak aby nam się nie popruło podczas przekładania na prawą stronę.


zajaczek-krok23

zajaczek-krok24

Wytnij brzuszek, również nie za blisko szwu.


zajaczek-krok25


zajaczek-krok26

Przełóż zajączka na prawą stronę. Najłatwiej będzie jak na początek wyciągniesz mu uszy.


zajaczek-krok27


zajaczek-krok28


zajaczek-krok29

Na dno wsyp garść ryżu. Nie musisz tego robić, ale dzięki temu zając będzie mógł stać (trzecie zdjęcie).

Najłatwiej będzie go wsypać za pomocą niewielkiego kawałka papieru/gazety, tak jak widzisz na zdjęciach.


zajaczek-krok30


zajaczek-krok31

Następnie wypychaj go wypełnieniem (kulka silikonowa/wata) ostrożnie, żeby ryż został na dnie.


zajaczek-krok32


zajaczek-krok33

Przygotuj igłę z nitką i zawiąż na nitce węzełek. Następnie wbij igłę jak pokazuję na drugim zdjęciu i przeciągamy nitkę tak aby węzełek został w środku zajączka.


zajaczek-krok34


zajaczek-krok35


zajaczek-krok36

Zszyj wbijając igłę raz po jednej, raz po drugiej stronie tak zwanym krytym ściegiem. Dokładnie tak jak widzisz na zdjęciach.


zajaczek-krok39


zajaczek-krok40


zajaczek-krok41

Prawie gotowy, brakuje już tylko domalować mu pyszczek. Przyda się farbka do materiałów/farba akrylowa i malutki pędzelek, albo pisak do tekstyliów, możesz użyć również cienkiego markera(na przykład takiego do podpisywania płyt). Proponuje najpierw namalować sobie próbną buźkę na kartce papieru, będzie łatwiej potem namalować ją już na zajączku.

I prędkością rakiety dobrnęliśmy do końca 😀

Gratulacje!

zajaczek-krok42
zajaczek1

 

Agnieszka Zając tuCudaNakiju

Ja nazywam się Agnieszka Zając i tworzę markę tu Cuda Na Kiju gdzie organizuję warsztaty z szycia na maszynie dla dzieci i dorosłych, oraz szyję na zamówienie akcesoria dziecięce.

Jestem mamą dwóch córeczek, co pomaga mi lepiej zrozumieć potrzeby dzieci jak również ich mam. Z zawodu jestem pedagogiem. Prowadzę warsztaty szycia głównie dla dzieci, co pozwala mi połączyć mój zawód z pasją :).

Szycie to moja pasja, z którą mam do czynienia od dzieciństwa, gdyż jestem córką wspaniałej krawcowej.

Zapraszam Cię na moją stronę.

tucudanakiju.pl

Możesz również znaleźć mnie w mediach społecznościowych.